Literatura

DOROSŁE DZIECI ALKOHOLIKÓW

Dorosłe Dzieci Alkoholików

Niewątpliwie warto jest przeczytać podstawową pozycję DDA: „DOROSŁE DZIECI ALKOHOLIKÓW” Janet Woititz, Wyd. „Akuracik”.
„Cokolwiek inni widzieli i mówili, faktem jest, że nigdy naprawdę nie czułeś się dzieckiem. Nigdy nawet nie miałeś pojęcia, jak to jest, kiedy ma się uczucia dziecka. Dziecko jest bardzo podobne do szczeniaka… z łatwością przyjmuje i odwzajemnia miłość, jest rozbiegane, nieco psotne i figlarne, robi różne rzeczy, żeby zdobyć uznanie bądź nagrodę, ale tylko tyle, ile trzeba, nie więcej.
A co najważniejsze: jest beztroskie. Jeśli dziecko przypomina szczeniaka, to ty nie byłeś dzieckiem.”

 

GDZIE SIĘ PODZIAŁO MOJE…

Gdzie się podziało moje dzieciństwo?
„GDZIE SIĘ PODZIAŁO MOJE DZIECIŃSTWO (o Dorosłych Dzieciach Alkoholików)”. Praca zbiorowa. Wydawnictwo „Charaktery”
Jest to książka o tym, jak wygląda życie ludzi, którzy zostali pozbawieni bezpiecznego dzieciństwa. Chociaż składa się z artykułów napisanych przez różnych autorów, wszystkie teksty łączy jedno przesłanie: zmiana jest możliwa. A jej początkiem może stać się zdobycie świadomości, jak minione doświadczenia wpływają na naszą teraźniejszość.

Książka stara się odpowiedzieć na pytania:
Kim są dorosłe dzieci alkoholików?
Co się dzieje w rodzinach alkoholików?
Jakie są typowe problemy dorosłych dzieci alkoholików?
Co się dzieje z dzieckiem alkoholika, gdy dorasta?
Gdzie i jakiej pomocy szukać powinny dorosłe dzieci alkoholików? (…)

Poruszającym komentarzem do każdego rozdziału są opowieści dorosłych dzieci alkoholików, w których jak refren powtarza się zapewnienie: „Nigdy więcej nie dam się skrzywdzić!”.

( za www.gwp.pl)

 

WSPARCIE DLA DOROSŁYCH DZIECI…

Wsparcie dla Dorosłych dzieci Alkoholików
„WSPARCIE DLA DOROSŁYCH DZIECI ALKOHOLIKÓW (HIPOPOTAM W POKOJU STOŁOWYM)” – Tommy Hellsten, wydawnictwo Ravi 2004.

Dorosły człowiek, który kiedyś walcząc rozpaczliwie o akceptację rodziców zmuszony był dokonać na sobie czegoś w rodzaju „cichego samobójstwa” dzisiaj nie umie już rozpoznawać własnych uczuć, określać granic, nie potrafi zauważyć potrzeb – nie jest w stanie „usłyszeć krzyku i wołania o pomoc zawieszonego w próżni, lecz nadal żyjącego w nim dziecka”.

Mimo to „można uwolnić się od bólu powodowanego przez nieuświadomione problemy w dzieciństwie oraz osiągnąć zdrowie wystarczające do pogodzenia się z myślą, że nikt, w tym my sami, nie jest doskonały. Taki stopień zdrowia umożliwia akceptację siebie, jakim się jest. Pozwala na kochanie samego siebie mimo uświadamiania sobie własnej niedoskonałości, a może nawet kochania się właśnie ze względu na nią”.

12 KROKÓW DLA DOROSŁYCH DZIECI

 

12 Kroków dla Dorosłych Dzieci

„12 KROKÓW DLA DOROSŁYCH DZIECI Z UZALEŻNIENIOWYCH I INNYCH RODZIN DYSFUNKCYJNYCH”. Praca anonimowa, Wyd. „Akuracik”.

Książka jest nieocenionym narzędziem dla milionów dorosłych, cierpiących wskutek dorastania w środowisku dysfunkcyjnym. Jest pierwszą książką, która skupia się na Dwunastu Krokach w sposób specyficzny dla Dorosłych Dzieci.

Dzieci wychowywane w rodzinach dysfunkcyjnych i uzależnieniowych bardzo rzadko wykształcają poczucie bezpieczeństwa osobistego i rzeczywiste poczucie własnej wartości. Rzadko czując się bezpiecznymi i kochanymi jako dzieci, mają upośledzoną zdolność odczuwania własnej pełni i, jako dorośli, nie są w stanie obdarzać miłością i jej przyjmować.

Oparta na Programie Dwunastu Kroków, niniejsza książka przedstawia sposoby na wyjście z izolacji i zaprzeczenia. Uczy akceptacji i radzenia sobie z uczuciami gniewu, winy, strachu i przygnębienia. Uwalniając się z przeszłości i żyjąc chwilą obecną zaczynamy wierzyć, że jesteśmy wartościowymi i cenionymi ludźmi. Napisana przez zdrowiejące Dorosłe Dzieci, „12 Kroków dla Dorosłych Dzieci” zaspokaja potrzeby tych z nas, którzy chcą określić i rozwiązać bolesne zagadnienia ze swojego dzieciństwa.